beginnen

Sistem ve Aile Dizimi

„En derin anlayışa doğrudan kendi tecrübemizden varırız.“

SİSTEM ve AİLE DİZİMİ 

aile, sosyal ve özel ilişkilerinizle, iş hayatınızla, bedeninizle ve sağlığınızla ilgili soru ve sorunlara açıklık getirmek ve algınızda taşıdığınız ağır yüklerden kurtulmak için faydalı bir çalışmadır. Alman psikolog ve teolog Bert Hellinger tarafından geliştirilmiştir. Günlük hayatta yaşadığınız sıkıntılar, tıkanıklıklar ve engeller genelde ebeveynlere ve atalara dayanır. Nesiller arası bağlara ve ilişki dinamiklerine bakarak sorunlar çözülebilir. Çözüm her arayanın kendi içinde gerçekleşir ve ancak kişi iyileşmeye açıksa ve kendi isterse bu alanda adım atması mümkün olur.

Faydaları

Sistem ve Aile Dizimi bir farkındalık ve şifa çalışmasıdır:

Ait olduğumuz yeri bulmak
Atalarımızı onurlandırmak
Bastırılmış duyguları serbest bırakmak
Denge sağlamak
Görülmeyeni görmek
Sorunları ve blokajları çözmek
Özgürleşmek
Yaşam enerjisini aktive etmek
Sorumluluk almak
Stres atmak
Trajik kayıpların yasını tutmak
Olanı kabul etmek
Teslimiyet

Çalışmalar

 “Kökü olmayanın kanadı olmaz” Bert Hellinger

Hepimiz birey olarak bir bütünün parçasıyız ve birden çok sisteme aitiz. Ait olduğumuz sistemde (özel hayatımızda, iş yerimizde, spiritüel ve toplumsal anlamda) dönem dönem sıkıntılar yaşarız. Birçok duyguyla karşılaşır; üzgün, çaresiz, güvensiz, baskılanmış, tükenmiş, değersiz v.b. duygular ile mücadele etmekte güçlük çekebiliriz.

Yaşadığımız olaylar, hem bireysel hem de toplumsal boyutta, örneğin hastalık, ölüm, boşanma, savaş, intihar, cinayet, kürtaj, iflas, kayıplar, göç gibi olaylar, bizim bilinçaltımızda bir travmatik anı olarak kalabilir. Yüzeye çıkmadıkları ve kabullenilmedikleri sürece günlük hayatımızda bizi olumsuz etkiler. Aile dizimi çalışması ile bu yüklerden adım adım kurtulabiliriz.

Bireysel Seanslar ve Grup Çalışmaları

Aile Dizimi çalışması nasıl yapılır?
Aile dizimi etkili bir terapi yöntemidir ve çözüm odaklıdır. Tüm katılımcılarla birlikte bir çember oluşturulur. Danışan kişi, temsilciler yardımıyla bilinçaltında yatan konuları dışardan bir film gösterisi gibi izler.
Bir uygulayıcı, bir danışan ve birkaç temsilciden oluşan bu çemberde uygulayıcı yönlendirici rolündedir ve doğal bir akışla konular belirlenir. Çalışmalar o konu üzerinde yoğunlaşır.
Böyle bir grup çalışmasında kendinize özel bir konu ile dizim açtırabilir veya sadece katılımcı olabilirsiniz. Her iki durumda da sizi engelleyen veya hayatınızda uyum içinde olmadığınız konuları farkedeceksiniz. Yaşamınız hakkında derin bilgilere ve yeni perspektiflere erişeceksiniz.


Bireysel seanslarda canlı temsilciler yerine maketler, oyun figüranları veya alanda bulunan eşyalarda kullanılabilir. Danışan bu tür çalışmada farklı posizyonlara geçer ve algılarını dile getirir. Uygulayıcı gerekirse farklı rolleri üstlenebilir.

you've changed

Konu içerikleri

Aile dizimi yöntemiyle birçok konu üzerinde çalışabiliriz:

Tekrarlanan İlişki Problemleri

 • İlişki problemleri
 • Anne-Baba-Çocuk ilişkileri
 • Kardeş ilişkileri
 • Sevgili / Eş ilişkileri
 • Çalışan ve iş veren ilişkileri
 • İletişim sorunları

Sağlık sorunları

 • Kronik yorgunluk
 • Uyku bozuklukları
 • Yeme bozuklukları
 • Bağımlılık (oyun, alkol, sigara, ilişki, vb.)
 • Hastalıklar

Duygusal blokajlar

 • Öfke, hüzün, yas
 • Cinsel kimlik problemleri

Korkular

 • Özgüven problemleri
 • Kaybetmek
 • Yalnızlık
 • Başarısızlık
 • Ölüm

Kişi kararlıysa, kendini hazır ve dayanıklı hissediyorsa, iyileşmek için en iyi zaman şimdiki zamandır.

*Seanslar hekim tavsiyesi veya tıbbı tedavi yerine geçmez.*

Etkinlikler

Bütünleşme çalışması

“LIP = Yaşam entegrasyon süreç çalışması = Bütünleşme çalışması” kişisel yaşam evrelerinin entegrasyonu için faydalı bir dizim çalışma formatıdır. Güçlü bir kişiliğin gelişimini destekler ve sizi harekete geçmeye, kendi biyografinizde kendinizi tanımaya ve sevmeye davet eder.

90 dakikalık atölye çalışmasında LIP formatını size sunacağım. Hayatınızın çeşitli aşamalarıyla nasıl iletişim kurabileceğinizi ve nasıl daha bilinçli ve özgür yaşayabileceğinizi göstereceğim. Yaratıcı gücünüzü aktive etmekte destek olacağım.
Melahat Yapici
Salı06.07.202121.30-23.00 Tr saati
Salı20.07.202121.30-23.00 Tr saati
Salı11.08.2021 21.30-23.00 Tr saati
Salı25.08.202121.30-23.00 Tr saati
UygulayıcıMelahat Yapici
Sistem & Aile Dizimi terapisti
Ilk okul ve yabancı dil (almanca, ingilizce, fransızca) öğretmeni
Yer Online Zoom Meeting
ÜcretBir atölye akşamı ücreti
TR de yaşayanlar için özel!
Temsilci için: 200-250TL (mind.45 CHF)
Dizim açtıran için: 400-600 TL (mind. 70CHF) arasında ödeme yapılabilir (katılanın kendi durumuna uygun gördüğü rakamı içerir)
BaşvuruMelahat Yapici, Tel. +41 76 503 15 05, info@melahatyapici.com
Atölye çalışması için bir gün öncesine kadar kayıt yaptırabilirsiniz.
Son anda katılmak isterseniz Whatsup’dan bana ulaşın 🙂
(TR den ödemeler için benden IBAN nomaramı taleb edin lütfen, Avrupa ödemeleri için PAYPAP: mela.yapici@gmail.com veya TWINT kullanabilirsiniz.
Katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıt olduktan sonra daha detaylı bilgiler size email ile gönderilecektir.

İletişim

Ben kimim?

Ben, Melahat Yapıcı. Türkiye’nin, küçük bir köyünde, bu mucize dolu dünyaya geldim. 13 yaşımda, üç kardeşimle birlikte 7 yıldır İsviçre’de yaşayan babamın yanına taşındım. Annem ve bütün sevdiklerimi arkada bıraktım. 13 yıldan sonra, tam 20 yıl boyunca yaşamımı çalışmaya, öğrenmeye ve öğretmenliğe adadım.

2014 yılında ‘Yabancı Dil Eğitmenliği’ üzerinde yazdığım yüksek lisansın sunum aşamasından hemen sonra, kendimi karanlık bir çukurun içine düşmüş gibi hissettim. Bu tecrübe bana, kendime giden yolu gösterdi. Kim olduğumu derinden sorgulamaya başladım.O güne kadar yaşadıklarım ‘okul hayatımda, iş hayatımda kazandığım bütün başarılar ‘ benim gerçek benliğim hakkında’ hiçbir şey ifade etmiyordu. Bu, benim için derin bir arayış oldu. Meditasyon, yoga, enerji çalışmaları yapmaya ve kendime daha çok zaman ayırmaya başladım. Bu süreçte sistem ve aile dizimi çalışmasıyla tanıştım.

devamını oku

İlk kez Beat Stroo’nun sunduğu aile dizimi çalışması sonunda, kendimi hipnoz edilmiş gibi hissettim. İzleyici rolünde, sanki çok heyecanlı bir tiyatro gösterisinde oturuyormuş gibi algıladım. Aile dizimi çalışması esnasında oluşan dinamikler beni bir nevi büyülemişti. Ben, bir rol için seçildiğimde ve hissettiklerimi paylaştığımda, o an algıladıklarımın birebir kendimle bağlantılı olmadığının farkına vardım. O an benim içimdeki ateşin alevlenmesi belirleyici oldu. Bu çalışma hakkında daha fazla öğrenmek için sabırsızlandım.

İkinci kez aile dizimi çalışmasına katıldığımda, Beat Stroo’dan eğitim içim davetiye aldım. Beynim hemen ‘Evet’ demek istemiyordu. Ama kalbim biliyordu ki, bu seçim hayatımda aldığım en iyi kararlardan biri olacaktı. Öyle de oldu. Özüme giden yol açıldı, bununla birlikte kendi köklerime.

Her aile dizimi çalışması sonunda, kendi yaşamım hakkında birçok şeyin farkına varıyor, bugüne kadarki yaşadıklarıma daha kolay anlam verebiliyordum. Kendi davranışlarımın ve inançlarımın arkasında yatan konuları görebiliyor, bunların farkına varıyor ve olaylara tamamen yeni bir pencereden bakabiliyordum.

Zamanla, sadece ‘kendime has’ sandığım konuları, çevremdeki kişilerin de yaşadıklarını gözlemledim. Birlikte yapılan grup çalışmalarından sonra, kendime olan güvenim arttı ve benim insanlara verebilecek çok fazla şeyim olduğunu gördüm.

Bedenimizdeki, benliğimizdeki ve ruhumuzdaki bastırılmış duyguları serbest bırakmanın birçok yolu var. Bana iyi gelen ve beni iyileştiren yöntemlerin, başkalarına da iyi geleceğine inanıyorum ve bu yüzden paylaşmak istiyorum.

Aldıgım eğitimlerin birikimiyle, kendi tecrübelerimin ve becerilerimin yanı sıra Meditasyon, Byron Katie’nin „The Work”u veya Ho’oponopono’ yu (Affetme terapisini) çalışmalarıma dahil ediyorum.

Yaşam amacımın ne olduğunu biliyorum. Benden ilham alan her bireye, daha özgür, daha anlamlı bir yaşam çizgisinde eşlik etmekten mutluluk duyarım.

Danışmanlıklarımı Türkçe, Almanca,

İngilizce ve Fransızca olmak üzere dört ayrı dilde ihtiyaca göre gerçekleştiriyorum.

Bu çalışmalarımı kendi özel alanınızda da ( ev, iş yeri vb ) uygulayabiliriz.


Melahat Yapici

Eğitimlerim


Sistem ve Aile Dizimi Uygulayıcısı eğitmenliğine İzmir & İstanbul’da Max Dauskardt’la devam etmekteyim.

Sistem ve Aile Dizimi Uygulayıcısı eğitmenliği, Brugg /İsviçre

Master eğitimi: Çokdillilik araştırması ve Yabancı dil didaktikliği alanında, Université de Fribourg/  İsviçre

Bachelor eğitimi: İlkokul Öğretmenlik alanında, FHNW Liestal, İsviçre

Atık ve kompost koçu eğitimi, Basel-Stadt, İsviçre

Lise eğitimi: Ökonomi bölümü, Basel-Land, İsviçre

Frau Melahat Yapici
4054 Basel
+41765031505
+905375942208
info[at]melahatyapici.com

İletişim Formu