İletişim

Ben kimim?

Ben, Melahat Yapıcı. Türkiye’nin, küçük bir köyünde, bu mucize dolu dünyaya geldim. 13 yaşımda, üç kardeşimle birlikte 7 yıldır İsviçre’de yaşayan babamın yanına taşındım. Annem ve bütün sevdiklerimi arkada bıraktım. 13 yıldan sonra, tam 20 yıl boyunca yaşamımı çalışmaya, öğrenmeye ve öğretmenliğe adadım.

2014 yılında ‘Yabancı Dil Eğitmenliği’ üzerinde yazdığım yüksek lisansın sunum aşamasından hemen sonra, kendimi karanlık bir çukurun içine düşmüş gibi hissettim. Bu tecrübe bana, kendime giden yolu gösterdi. Kim olduğumu derinden sorgulamaya başladım.O güne kadar yaşadıklarım ‘okul hayatımda, iş hayatımda kazandığım bütün başarılar ‘ benim gerçek benliğim hakkında’ hiçbir şey ifade etmiyordu. Bu, benim için derin bir arayış oldu. Meditasyon, yoga, enerji çalışmaları yapmaya ve kendime daha çok zaman ayırmaya başladım. Bu süreçte sistem ve aile dizimi çalışmasıyla tanıştım.

devamını oku

İlk kez Beat Stroo’nun sunduğu aile dizimi çalışması sonunda, kendimi hipnoz edilmiş gibi hissettim. İzleyici rolünde, sanki çok heyecanlı bir tiyatro gösterisinde oturuyormuş gibi algıladım. Aile dizimi çalışması esnasında oluşan dinamikler beni bir nevi büyülemişti. Ben, bir rol için seçildiğimde ve hissettiklerimi paylaştığımda, o an algıladıklarımın birebir kendimle bağlantılı olmadığının farkına vardım. O an benim içimdeki ateşin alevlenmesi belirleyici oldu. Bu çalışma hakkında daha fazla öğrenmek için sabırsızlandım.

İkinci kez aile dizimi çalışmasına katıldığımda, Beat Stroo’dan eğitim içim davetiye aldım. Beynim hemen ‘Evet’ demek istemiyordu. Ama kalbim biliyordu ki, bu seçim hayatımda aldığım en iyi kararlardan biri olacaktı. Öyle de oldu. Özüme giden yol açıldı, bununla birlikte kendi köklerime.

Her aile dizimi çalışması sonunda, kendi yaşamım hakkında birçok şeyin farkına varıyor, bugüne kadarki yaşadıklarıma daha kolay anlam verebiliyordum. Kendi davranışlarımın ve inançlarımın arkasında yatan konuları görebiliyor, bunların farkına varıyor ve olaylara tamamen yeni bir pencereden bakabiliyordum.

Zamanla, sadece ‘kendime has’ sandığım konuları, çevremdeki kişilerin de yaşadıklarını gözlemledim. Birlikte yapılan grup çalışmalarından sonra, kendime olan güvenim arttı ve benim insanlara verebilecek çok fazla şeyim olduğunu gördüm.

Bedenimizdeki, benliğimizdeki ve ruhumuzdaki bastırılmış duyguları serbest bırakmanın birçok yolu var. Bana iyi gelen ve beni iyileştiren yöntemlerin, başkalarına da iyi geleceğine inanıyorum ve bu yüzden paylaşmak istiyorum.

Aldıgım eğitimlerin birikimiyle, kendi tecrübelerimin ve becerilerimin yanı sıra Meditasyon, Byron Katie’nin „The Work”u veya Ho’oponopono’ yu (Affetme terapisini) çalışmalarıma dahil ediyorum.

Yaşam amacımın ne olduğunu biliyorum. Benden ilham alan her bireye, daha özgür, daha anlamlı bir yaşam çizgisinde eşlik etmekten mutluluk duyarım.

Danışmanlıklarımı Türkçe, Almanca,

İngilizce ve Fransızca olmak üzere dört ayrı dilde ihtiyaca göre gerçekleştiriyorum.

Bu çalışmalarımı kendi özel alanınızda da ( ev, iş yeri vb ) uygulayabiliriz.


Melahat Yapici

Eğitimlerim


Sistem ve Aile Dizimi Uygulayıcısı eğitmenliğine İzmir & İstanbul’da Max Dauskardt’la devam etmekteyim.

Sistem ve Aile Dizimi Uygulayıcısı eğitmenliği, Brugg /İsviçre

Master eğitimi: Çokdillilik araştırması ve Yabancı dil didaktikliği alanında, Université de Fribourg/  İsviçre

Bachelor eğitimi: İlkokul Öğretmenlik alanında, FHNW Liestal, İsviçre

Atık ve kompost koçu eğitimi, Basel-Stadt, İsviçre

Lise eğitimi: Ökonomi bölümü, Basel-Land, İsviçre

Frau Melahat Yapici
4053 Basel
+41765031505

info[at]melahatyapici.com

İletişim Formu